Today's E-Edition | Home | Contact Us | Subscribe
Athol Daily News | Athol, MA
Click for Athol, Massachusetts Forecast
VOL: CCCXXX No. 21 Serving the North Quabbin Region Since 1934
Athol - Orange - Royalston - Phillipston - Petersham - New Salem - Erving - Wendell - Warwick
Friday, April 24, 2015

home : local : celebrations April 24, 2015

6/14/2014 11:00:00 AM
Franklin County Tech. Senior Award Night Recipients

TURNERS FALLS - At the Senior Awards Night at Franklin County Technical School recently, the following students received awards:

Art

Art Award of Excellence - Ashley Ploskonka, Michael LaFlamme; Creativity Award - Shannon Wing, Heather Johnson; Most Inspired - Dylan McKay, Casey Fournier.

Music

Most Improved in Music - Heather Johnson, Deanna Malinoski; Most Creative in Music - John Benoit, Jacob Coy, Joseph Menko; Drumline Acknowledgement - Joseph Menko, Brittany Park.

Physical Education

Physical Education Award - Dakota Jones, Nicole Miller; Most Improved - Julien Rodriguez, Storm Doane.

Career Enhancement

The Spirit of Entrepreneurship Award - Corbin Thane.

English

Achievement Award - Jonathan Rawls, Shannon Wing; Most Improved - Storm Doane; English Perseverance Award - Heather Johnson, Joshua Coffin; Most Improved in Reading Award - Tyler Chapin; Language Achievement Award - Drew Stebbins; Integrated Communications Award - Storm Doane; Speech and Language Student Achievement Award - Anna Vasquez-Wright

History and Social Studies

Friends of Liberty - Joseph Thomas; Excellence in History and Social Studies - Jonathan Rawls; Perseverance in History and Social Studies - Tyler Sheridan; Personal and Social Merit Award - Zoe Outcalt, Jennifer Mitchell.

Math

Excellence in Math - Shelbi Wiliams

Perseverance in Math - Storm Doane

Most Improved in Math - Melissa Vatalaro

Excellence in Problem Solving With Robotics - Jacob Manners

Math Achievement Award - Jacob Coy

Science

Excellence in Biological Science - Shelbi Williams

Perseverance in Science - Dale Daignault

Excellence in Physics, Technology and Engineering - Julia Lingwall

Auto Collision Repair and Refinishing

Cowan Auto Supply Award - Tyler Rock

Locked Car Award - Dale Daignault

Keystone Auto Body Award - Brianna Bukowski

J&R Auto Body Award - Joseph Menko

Bob Allen Snap On Tool Award - Joseph Menko

Mad Skills Paint Award, Sponsored by Snap On Tools - Brianna Bukowski

Shop Safety Award - Dale Daignault

Automobile Technology

Franklin Auto Parts Award - NAPA - Jacob Brooks, Aaron Emmett

Shop Safety Award - Kyle Bergquist

Business Technology

Outstanding Office Professional Award - Boski Patel

Most Improved in Microsoft Office and Business Technology Skills - Jason Thompson

Most Improved Video Editing - Roberto Rodriguez

Carpentry

Lou Kozloski Memorial Award, Sponsored by Cowls Building Supply - Robert Reed

Most Improved, Sponsored by Disston Company -- Brittany Park

Leader Home Center Award - Brooke Meuse

The Home Depot Carpentry Award - Brooke Meuse

Carpentry Construction Safety Award - Brittany Park

Computer-Aided Design

CAD/CAM Technologies Excellence Award - Maxwell Pellerin, Robert Reed

CAD/CAM Technologies Outstanding Performance Award - Brittany Park, Tyler Peters

Cosmetology

Cosmetology Achievement Award - Madison Dussault

Most Improved Cosmetology Student - Erica Galipault

Safe Practices Award in Cosmetology - Kayla Barnes

Culinary Arts

Culinary Arts Excellence Award - Kyle Laffey, Rayanne Mercure

Most Improved in Culinary Arts - Daniel Cutting, Tyler Chapin

Shop Safety Award in Culinary Arts - Storm Doane

Electrical

Proficiency Award in Electrical Trade - Zachary Swenson

Excellence in Electrical Trade - Jonathan Rawls

Leadership Award in Electrical Trade - Ethan Wickline

Most Improved in Electrical - Clinton Patenaude

Health Technology

Achievement Award - Heather Johnson

Consistent Effort and Performance - Shannon Wing

Work Ethic and Perseverance - Anna Vasquez-Wright

Landscaping and Horticulture

Excellence In Landscaping Award, Sponsored by Boyden & Perron, Amherst - Schuyler Boliver

Most Improved Student Award, Sponsored by Atlantic Golf & Turf, Turners Falls - Jacob Manners

Future Farmers of America Officer's Award, Sponsored by Franklin County Chapter of FFA - Clarisse Hutchinson

Machine Technology

Excellence Award - Maxwell Pellerin

Quality Award - Justin Wyman

Most Improved Student - Kayla Royer

Shop Safety Award - Nicole Miller

Plumbing and Heating

Excellence in Plumbing and Heating, Sponsored by Premier Supply Group - Caleb Baranoski

Most Improved - Sponsored by Franklin County Plumbing Supply - Mitchell Rocasah

PHCC of Massachusetts Plumbing All Star - Julia Lingwall

Excellence in Plumbing, Sponsored by the Franklin County Master Plumbers Association, F.W. Webb Company, Berkshire Gas, and LTS Tools - Alexander Milton, Cameron Webb

Programming and Web Design

Application Programming Award - Anthony Chaisson; Web Design Award --- Kyle Wawrzyniak, Dylan McKay; Animation Award - Michael LaFlamme.

Welding and Metal Fabrication

Mayhew Steel/Deerfield Packaging Award - Gabriel Stafford, Tyler Sheridan; Airgas East Award - Gabriel Mazeski; Matthew Mason Welding Award - Clay Houle; Shop Safety Award - Gage Hatch.

Pre-Employment

Occupational Skills Award of Merit - Corbin Thane, Brianna Bukowski; FCTS Intern Award - Shannon Wing; Outstanding Effort Award (PEP) - Joshua Coffin, Casey Fournier; Life Skills Communication Award of Merit - Storm Doane; Senior Mentor Recognition - Kim Gangwisch-Marsh; National Honor Society Leadership Award - Julia Lingwall; SkillsUSA Dedication Award - Anna Vasquez-Wright; SkillsUSA Outstanding Vocational Student Award - Julia Lingwall.

Business Professionals of America

Senior Officer Pins - Mark Hesketh, Boski Patel; Dedication Award - Boski Pate.

Outstanding Vocational Student Award - Michael LaFlamme, Dylan McKay, Kyle Wawrzyniak

Yearbook Dedication - Kim Gangswisch-Marsh

Outstanding Student Achievement Award - Jacob Manners

Character Counts Award - Jaime Judge, Zachary Swenson

Student Achievement Award - Zachary Swenson

Outstanding Attendance Award - Dylan McKay, Kyle Wawrzyniak

FCTS Accomplishment Award - Maxwell Pellerin

FCTS Award in Trade, Skill and Service - Julia Lingwall

School to Career Recognition Award - Shannon Wing

Administrative Recognition Award -- Rayanne Mercure

Superintendents Award - Maxwell Pellerin

MAVA Outstanding Student of the Year - Rayanne Mercure

MVA Presidential Certificate of Merit Award - Joseph Menko

MVA Vocational Technical Student Achievement Award - Clarisse Hutchinson

Achievement Award - Jacob Brooks

MSSAA Student Achievement Award - Nicole Miller







Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Required
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


weather sponsored by


Advanced Search



LOGIN


Rate Card

Forms
Wiyaka Stories


WiyakaNorth Quabbin ChamberAthol Historical SocietyNorth Quabbin WoodsLife
Home | Subscribe
Athol Daily News, PO BOX 1000, 225 Exchange Street Athol, MA 01331
Contact Us (978) 249-3535

Software © 1998-2015 1up! Software, All Rights Reserved